Magistrala M4 de metrou se va extinde cu 14 stații.

Extinderea Magistralei de Metrou M4: Un Proiect Ambițios pentru București

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat recent extinderea magistralei de metrou M4, un proiect de infrastructură de amploare care va adăuga 14 stații noi între Gara de Nord și Gara Progresu. Această inițiativă, considerată cea mai mare din România, a fost discutată în cadrul unei emisiuni la Antena 3 CNN, unde Băluță a subliniat importanța acestui proiect pentru dezvoltarea orașului.

În cadrul interviului, Băluță a menționat că săptămâna viitoare va semna contractul de proiectare și execuție, un pas esențial pentru demararea lucrărilor. „Este unul dintre cele mai importante obiective pe care mi l-am propus să fie realizate până în 2032”, a declarat primarul, evidențiind întârzierile cauzate de CNSC, care au dus la amânarea semnării contractului. „Nu am avut nici de unde să știm dacă un astfel de contract va fi atacat sau nu în instanță. Important este că se face ceva”, a adăugat el.

Proiecte Majore și Impactul Asupra Comunității

Băluță a discutat și despre alte proiecte importante pe care le-a gestionat, inclusiv finalizarea magistralei M2 în doar doi ani și progresul Spitalului de Pneumologie, care va fi gata anul viitor. „Această lucrare are un grafic de execuție de șapte ani, cu doi ani pentru proiectare și cinci ani pentru execuție. În interiorul acestui mandat, cu certitudine vor începe lucrările pentru această magistrală extrem de importantă pentru toți bucureștenii”, a afirmat el.

Primarul a subliniat că alegerea sa în funcția de primar general al Capitalei va facilita extinderea M4, menționând că fiecare stație de metrou necesită un Plan Urbanistic Zonal (PUZ). „Primăria Municipiului București trebuie să se implice activ în această documentație de urbanism. Prezența la Primăria Capitalei este importantă și pentru acest proiect”, a explicat Băluță.

Finanțarea și Viitorul Proiectului

Finanțarea extinderii M4 va proveni din fonduri europene, iar Băluță a subliniat că acest proiect va aduce la bugetul local 17 miliarde de lei, contribuind astfel la reducerea deficitului de 30 de miliarde de lei. „Este cel mai mare proiect de infrastructură din România. Banii sunt integral din Programul Operațional de Transport, bani de la UE. Încă o șansă pentru orașul nostru să se dezvolte”, a declarat el, evidențiind importanța accesării celor 5 miliarde de euro pentru Sectorul 4.

În plus față de extinderea M4, Băluță a menționat și alte proiecte care vor fi finalizate în următorii doi ani și jumătate, inclusiv prelungirea Ghencea și construcția unui nou spital. „Acestea sunt lucruri care se pot termina în doi ani și jumătate”, a concluzionat primarul, lăsând să se înțeleagă că angajamentul său față de dezvoltarea infrastructurii din București este ferm și bine definit.

Sursa: www.antena3.ro/politica/alegeri-locale/magistrala-de-metrou-m4-se-va-extinde-cu-14-statii-noi-daniel-baluta-lucrarile-vor-incepe-in-mandatul-meu-768510.html